Poklicno usposabljanje na področju zasvojenosti z drogami: Opremljanje zdravstvenih delavcev s kompetencami in tehnikami s področja zasvojenosti (CARE4SUD) je projekt, ki ga financira program Erasmus+ Evropske unije (KA 220 VET – partnerstva za sodelovanje v poklicnem izobraževanju in usposabljanju). Vodi ga Center za poklicno usposabljanje Ernestas Galvanauskas (Litva) v partnerstvu z Inštitutom za raziskave in razvoj »Utrip« (Slovenija), SOSU Østjylland (srednjo šola za poklicno usposabljanje in izobraževalne programe s področja zdravstvenih ved) (Danska), Univerzo iz Porta (Portugalska), Direktoratom za socialno in medicinsko pomoč (Direcția de Asistență Socială și Medicală Cluj-Napoca), ki je organiziran kot javna služba v okviru lokalnega sveta mesta Cluj-Napoca) (Romunija) in Inštitutom za socialno solidarnost in dobro počutje: Social Mind (Grčija).

Splošni cilj projekta je zagotoviti večjo strokovnost zdravstvenih delavcev na področju zasvojenosti z drogami na nacionalni in evropski ravni.

Načrtujemo, da bomo s projektom dosegli naslednje specifične cilje:

  • Prispevati k izboljšanju znanja in (svetovalnih) veščin na področju zasvojenosti z drogrami, vključno s presejalnimi pregledi, kratkimi intervencijami ter napotitvami na zdravljenje in v socialnovarstvene programe ter se ustrezno odzivati na trenutne, nastajajoče in naraščajoče potrebe sektorja za poklicno izobraževanje in usposabljanje, ki mu primanjkuje strokovnjakov s področja zasvojenosti.
  • Zagotoviti priložnosti za nadaljnji poklicni razvoj v zdravstvenem sektorju in ustvariti pogoje za povečanje zmogljivosti človeškega kapitala in zaposljivosti zdravstvenih delavcev.
  • Okrepiti sodelovanje med izobraževalnimi ustanovami in zdravstvenim sektorjem, z namenom priprave nujnih priporočil glede nabora znanja in veščin na področju zasvojenosti in s tem področjem povezanih delovnih mest.

Ciljne skupine projekta so: zdravstveni delavci v sektorju primarnega zdravstva, ki nimajo ali jih primanjkuje izkušenj s področja zasvojenosti, in zdravniki, ki si želijo delati na področju zasvojenosti in/ali izboljšati svoje znanje in veščine, potrebne za delo ali zaposlitev ter poklicni razvoj na tem področju; strokovnjaki s področja zasvojenosti (npr. socialni delavci, psihologi, psihiatri, ki delajo v ustanovah ali organizacijah s področja zasvojenosti); edukatorji in ponudniki programov poklicnega izobraževanja in usposabljanja; strokovnjaki s področja socialnega varstva; ter pripravljalci politike in odločevalci.

Pričakovani rezultati:

– Izboljšali bomo kakovost in pomembnost dejavnosti šestih partnerskih organizacij iz držav članic EU na področju zasvojenosti, razvili in okrepili svoje mreže, povečali zmogljivosti za skupno delovanje na nadnacionalni ravni ter spodbudili internacionalizacijo svojih dejavnosti;

– Izgradili bomo zmogljivosti šestih organizacij iz držav članic EU za razvoj najsodobnejših spletnih učnih načrtov usposabljanja, ki temelji na evropskih kvalifikacijskih okvirih, ter podprli razvoj, prenos in/ali izvajanje inovativnih praks na področju prepovedanih drog;

– Izboljšali bomo kakovost in ustreznost poklicnega izobraževanja na področju prepovedanih drog v šestih državah članicah EU in širše, in sicer z razvojem odprtega in v celoti prenosljivega tečaja za svetovalce na področju zasvojenosti ter usposabljanjem zdravstvenih delavcev na temo posebnih veščin za izpolnjevanje neposrednih potreb zdravstvenih sistemov;

-Izboljšali bomo dojemanje ljudi, ki uporabljajo droge, s strani strokovnih delavcev, ter okrepili odzivanje pristojnih služb v šestih državah članicah EU in širše, da bi se spoprijeli s tem kritičnim z zdravjem povezanim družbenim in gospodarskim vprašanjem uporabe drog.

Odobren proračun projekta znaša 250.000 evrov, obdobje izvajanja projekta pa je 28 mesecev (in sicer od 1. novembra 2022 do 28. februarja 2025).

 

»Podpora Evropske komisije pri pripravi tega sporočila za javnost ne pomeni njene potrditve vsebine, ki odraža zgolj stališča avtorjev. Nacionalna agencija in Evropska komisija tudi nista odgovorni za uporabo informacij, ki jih vsebuje to spletno mesto«.