November, 2023

Poklicno usposabljanje na področju zasvojenosti z drogami: opremljanje zdravstvenih delavcev s kompetencami in tehnikami s področja zasvojenosti” (CARE4SUD)

 

2022-1-LT01-KA220-VET-000086077

 

Projekt sofinancira Evropska unija

 

Projekt CARE4SUD vodi Center za poklicno usposabljanje Ernestas Galvanauskas (Litva) v partnerstvu z Inštitutom za raziskave in razvoj »Utrip« (Slovenija), SOSU Østjylland (srednjo šola za poklicno usposabljanje in izobraževalne programe s področja zdravstvenih ved) (Danska), Univerzo iz Porta (Portugalska), Direktoratom za socialno in medicinsko pomoč (Direcția de Asistență Socială și Medicală Cluj-Napoca), ki je organiziran kot javna služba v okviru lokalnega sveta mesta Cluj-Napoca) (Romunija) in Inštitutom za socialno solidarnost in dobro počutje: Social Mind (Grčija). Splošni cilj projekta je zagotoviti večjo strokovnost zdravstvenih delavcev na področju zasvojenosti z drogami na nacionalni in evropski ravni. Projekt sofinancira program Erasmus + Evropske unije (KA 220 VET – partnerstva za sodelovanje v poklicnem izobraževanju in usposabljanju).

 

V enem od delovnih paketov projekta z naslovom »Pregledno poročilo in analiza: podroben pregled o izobraževalnih programih na področju uporabe drog in zasvojenosti z drogami« (DP 2) je bil izveden celovit pregled razpoložljivih možnosti izobraževanja in usposabljanja na temo zasvojenosti na ravni EU. Partnerji so raziskali razpoložljive nacionalne Izobraževalne programe ali tečaje, ki lahko povečajo veščine zdravstvenih delavcev in zdravnikov pri prepoznavanju in skrbi za bolnike, katerih zdravstvene težave povzročajo ali jih lahko poslabšajo motnje zaradi uporabe drog.

 

Omenjeni dejavnosti je sledila izvedba fokusnih skupin, v katere je bilo vključenih 10 strokovnjakov s področja zasvojenosti in 10 zdravstvenih delavcev iz vsake partnerske države (n = 120). Namen fokusnih skupin je bil pridobiti vpogled v rabo drog z več vidikov ter razumeti vrzeli v znanju na področju preprečevanja in zdravljenja zasvojenosti z drogami, da bi lahko razvili temeljni nabor kompetenc za reševanje specifičnih potreb strokovnjakov, ki delajo v zdravstvenem sektorju. V fokusnih skupinah so sodelovali številni zdravstveni delavci z izkušnjami na področju drog in zasvojenosti z drogami (npr. psihiatri, medicinske sestre, splošni zdravniki, psihologi, socialni delavci, svetovalci s področja zasvojenosti idr.).

 

Dodatno smo za potrebe raziskovanja vrzeli in potreb pri izobraževanju in usposabljanju na področju drog in zasvojenosti opravili 27 intervjujev s posamezniki, ki so uporabljali ali trenutno uporabljajo prepovedane droge. Cilj je bil prepoznati potrebe in pomanjkljivosti v kontekstu prakse in veščin za prihodnost pri izobraževanju in usposabljanju zdravstvenih delavcev in drugih strokovnjakov s področja zasvojenosti v šestih sodelujočih državah ter pripraviti popis nacionalnih vrzeli pri razvoju učnih načrtov s tega področja.

 

»Podpora Evropske komisije pri pripravi tega sporočila za javnost ne pomeni njene potrditve vsebine, ki odraža zgolj stališča avtorjev. Nacionalna agencija in Evropska komisija tudi nista odgovorni za uporabo vsebine sporočila.«